Klass 1 - Dressyr Lätt A:5 Preliminär
Välkomstklass Häst
Sponsras av La Classe
10 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Carina Kind
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Helene LiljenbergWeltfhyr LH 29729764,565
 Christina JohanssonWeltman - Stanford1 
2Jenny ChristenssonAmfhyr LH 29529564,130
 Christina JohanssonBernstein - Maraton2 
 
3Daniela JohnssonBoss 29429463,913
 Christer HagströmBriar - Stanford3 
4Jennie KjellgrenLivingstone 29229263,478
 Sven PleumerLagoheidor - Rolando4 
5Susanne LarsenMadicken 28728762,391
 T EdvardssonGanesco - Jaguar5 
6Sophie AlmCharline IX 28628662,174
 HB Stall A:son L & V AnderssonZeppelin - Brabant6 
7Frida RonnåSantos 27527559,783
 Rigmor o Johnny SvenssonHighlight - Jazz7 
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt A:2 Kategori C + D Preliminär
Välkomstklass Ponny
Sjöbergs Bilvård och släpvagnsuthyrning
4 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Carina Kind
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Stephanie WretmoPercy Påpee 29529568,605
 Åsa Rosén-Hagert, JönköpingCarolinas Foxglove - Uttini1 
 
2Emilia AsplundBlue Diamond 27327363,488
 Imp IrlandOkänd2 
3Maria SjöstrandMagica De Hex II 23823855,349
 Ivan Kinell ABMyrens Wilbur RC - Öxenholm Marble Jr RC3 
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt B:1 Kategori B + C + D Preliminär
Framridningsklass ponny
Sponsras av Hippoteket
9 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Vivan Norrby
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Beatrice QuistAnton 316 20220269,655
 okändOkänd - Okänd1 
2Hanna ErikssonZeppelin Zack 19219266,207
 Helena Dahlberg, Tillinge,Candide RW - Vallrum Objekt RW2 
 
3Josefine AnderssonMaybe 19119165,862
 Syskonen Bengtsson, VarbergFredriksbergs Chopiern - Robin RNF3 
4Alice FribergStalone 18818864,828
 T.westerhof, HollandHalenshof Wilfried - De Ridderslag Carlo4 
5Hanna ErikssonBlack Beauty 18718764,483
 OkändOkänd - Okänd5 
6Janni PetterssonKristall 18218262,759
 Ingrid Svensson, VärnamoHagens Lance RC 64 - Dale Haze RC 576 
7Emmy NybergHagens Asterix 16916958,276
 Hagens StuteriHagens Ryan - Värnbergs Orion7 
 
till toppen

Klass 4 - Dressyr Lätt A:1 Kategori B Preliminär
DM Klass Kat B
Sponsras av Hippoteket
3 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: AnnCharlotte Holmstedt
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Hanna ErikssonZeppelin Zack 25425466,842
 Helena Dahlberg, Tillinge,Candide RW - Vallrum Objekt RW1 
 
2Matilda LjungqvistGraffity 25325366,579
 okändOkänd - okänd2 
3Hanna ErikssonBlack Beauty 24224263,684
 OkändOkänd - Okänd3 
 
till toppen

Klass 5 - Dressyr Lätt A:2 Kategori C + D Preliminär
DM Klass Kat C-D
Sponsras av Hippoteket
17 anmälda, 15 startande, 4 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: AnnCharlotte Holmstedt
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Mimmi SandvideWilliam 31831873,953
 Imp EnglandOkänd1 
2Stephanie WretmoPercy Påpee 30730771,395
 Åsa Rosén-Hagert, JönköpingCarolinas Foxglove - Uttini2 
3Alice FribergStalone 30030069,767
 T.westerhof, HollandHalenshof Wilfried - De Ridderslag Carlo3 
4Ellinor MagnussonKöhls Karusell 28428466,047
 Yngve Franzen, NybroBostorp Bells - Paddock Camargue4 
 
5Elsa AxelssonCristalls Jolly Jumper 28128165,349
 Cristina IsoahoCasimirsborgs Avocado - Merrie Master5 
5Beatrice QuistAnton 316 28128165,349
 okändOkänd - Okänd5 
7Hanna JarvissonFame II 28028065,116
 Ingrid DelsemanRolls Royce - Sunshine Boy7 
8Amanda NilssonAnells Ametist 27627664,186
 Anna & Elin Nygren, IngelstadPaddock Camargue - Wärnanäs Peng8 
9Klara JohanssonMållgan 27027062,791
 Fam Tevell, LärbroEkelunds Nalle - Son of a Gun xx9 
10Emilia AsplundBlue Diamond 26626661,860
 Imp IrlandOkänd10 
11Janni PetterssonKristall 26226260,930
 Ingrid Svensson, VärnamoHagens Lance RC 64 - Dale Haze RC 5711 
12Elina JägenstedtSörängens Jeriko 25925960,233
 Irene Sörman, ÖrebroValentin Bell RNF - Wootton Bracken RNF12 
13Maria SjöstrandMagica De Hex II 24224256,279
 Ivan Kinell ABMyrens Wilbur RC - Öxenholm Marble Jr RC13 
14Josefine AnderssonMaybe 24124156,047
 Syskonen Bengtsson, VarbergFredriksbergs Chopiern - Robin RNF14 
14Beatrice QuistKöhls Hillman 24124156,047
 Yngve Franzen, NybroShirley Thunderbell - Pommac14 
 
till toppen

Klass 6 - Dressyr Lätt A:4 Preliminär
Framridningsklass Häst
12 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: AnnCharlotte Holmstedt
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Frida RonnåSantos 27627667,317
 Rigmor o Johnny SvenssonHighlight - Jazz1 
2Lisa JohanssonPiledals Nelly 27427466,829
 Bengt-Göran PiledahlLucky Light - Urbino2 
 
3Marie EngströmAstaire 27127166,098
 Göran AllbergAram KWPN 2402 - Ciceron3 
4Josefine GullbergBilbo 25725762,683
 Mikael LarssonDardel - Amiral4 
5Linda HermanssonEtan 25425461,951
 Liselotte StenströmChess - Jumpet5 
6Cathrine HilmerssonGöinge Chief 25225261,463
 Wivi LindbergUnderworld xx - Mas Media xx6 
6Jenny ChristenssonAmfhyr LH 25225261,463
 Christina JohanssonBernstein - Maraton6 
 
till toppen

Klass 7 - Dressyr Lätt A:3 Preliminär
DM Klass Junior
9 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Premier
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Vivan Norrby
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Stephanie WretmoEnchante (SWB)250,00 kr21021067,742
 Christina AldénEverest - Opius1 
2Emmelie KarlssonBugatso175,00 kr19719763,548
 Ragnvi KjellinBugatti Hiltop - Bellini2 
 
3Linda HermanssonEtan 19719763,548
 Liselotte StenströmChess - Jumpet2 
4Lisa JohanssonPiledals Nelly 19619663,226
 Bengt-Göran PiledahlLucky Light - Urbino4 
4Stephanie WretmoDarwin 19619663,226
  D-Day - Ceylon4 
6Frida RonnåSantos 18318359,032
 Rigmor o Johnny SvenssonHighlight - Jazz6 
 
till toppen

Klass 8 - Dressyr Lätt A:6 Preliminär
DM Klass Senior
16 anmälda, 11 startande, 3 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Vivan Norrby
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Jennifer SvenssonSpiderMan 32632675,814
 Rigmor och Johnny SvenssonPrestige - Master1 
2Emmelie KarlssonBritannia 31831873,953
 Kyra KyrklundBriar - May Sherif2 
3Daniela JohnssonBoss 30030069,767
 Christer HagströmBriar - Stanford3 
 
4Emelie JönssonAston Martin 29429468,372
 Ilse HellCalido I - Lauries Crusador xx4 
5Jennie KjellgrenLivingstone 29129167,674
 Sven PleumerLagoheidor - Rolando5 
6Helene LiljenbergWeltfhyr LH 28628666,512
 Christina JohanssonWeltman - Stanford6 
7Jenny ChristenssonAmfhyr LH 27027062,791
 Christina JohanssonBernstein - Maraton7 
8Jennifer SvenssonTwiligt 1062 26726762,093
 PCM van SantenFlemming - Purioso8 
9Susanne LarsenMadicken 25925960,233
 T EdvardssonGanesco - Jaguar9 
10Marie SörmvallDollman 25825860,000
 Adolf WiilnerElectro - Falstaff10 
11Maria JungerstamSasha 22022051,163
 Maria JungerstamDe la Gardie - Chirac11 
 
till toppen

Klass 9 - Dressyr Lätt A:2 Kategori B Preliminär
DM Klass Kat B
Sponsras av Vimmerby Foder
3 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Vivan Norrby
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Hanna ErikssonZeppelin Zack 28328365,814
 Helena Dahlberg, Tillinge,Candide RW - Vallrum Objekt RW1 
 
2Hanna ErikssonBlack Beauty 27327363,488
 OkändOkänd - Okänd2 
3Matilda LjungqvistGraffity 25525559,302
 okändOkänd - okänd3 
 
till toppen

Klass 10 - Dressyr Lätt A:4 Kategori C + D Preliminär
DM Klass Kat C-D
Sponsras av Vimmerby Foder
15 anmälda, 12 startande, 3 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Vivan Norrby
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Mimmi SandvideWilliam 30530574,390
 Imp EnglandOkänd1 
2Stephanie WretmoPercy Påpee 29229271,220
 Åsa Rosén-Hagert, JönköpingCarolinas Foxglove - Uttini2 
3Elina JägenstedtSörängens Jeriko 28728770,000
 Irene Sörman, ÖrebroValentin Bell RNF - Wootton Bracken RNF3 
 
4Hanna JarvissonFame II 27227266,341
 Ingrid DelsemanRolls Royce - Sunshine Boy4 
5Klara JohanssonMållgan 26826865,366
 Fam Tevell, LärbroEkelunds Nalle - Son of a Gun xx5 
6Elsa AxelssonCristalls Jolly Jumper 26526564,634
 Cristina IsoahoCasimirsborgs Avocado - Merrie Master6 
7Ellinor MagnussonKöhls Karusell 26226263,902
 Yngve Franzen, NybroBostorp Bells - Paddock Camargue7 
8Alice FribergStalone 25825862,927
 T.westerhof, HollandHalenshof Wilfried - De Ridderslag Carlo8 
9Josefine AnderssonMaybe 24924960,732
 Syskonen Bengtsson, VarbergFredriksbergs Chopiern - Robin RNF9 
10Emilia AsplundBlue Diamond 24624660,000
 Imp IrlandOkänd10 
11Janni PetterssonKristall 24524559,756
 Ingrid Svensson, VärnamoHagens Lance RC 64 - Dale Haze RC 5711 
12Maria SjöstrandMagica De Hex II 23823858,049
 Ivan Kinell ABMyrens Wilbur RC - Öxenholm Marble Jr RC12 
 
till toppen

Klass 11 - Dressyr Lätt A:4 Preliminär
DM Klass Junior
Sponsras av Vimmerby Foder
7 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Åsa Berg
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Stephanie WretmoDarwin 27127166,098
  D-Day - Ceylon1 
 
2Stephanie WretmoEnchante (SWB) 26726765,122
 Christina AldénEverest - Opius2 
3Lisa JohanssonPiledals Nelly 25925963,171
 Bengt-Göran PiledahlLucky Light - Urbino3 
4Frida RonnåSantos 23823858,049
 Rigmor o Johnny SvenssonHighlight - Jazz4 
 Alexandra LivhMacon    
 Pia vejrupSuper Max Macho - Didriksen  
 Anna-Laura GriesemannDelahwie    
 Elisabeth Haag-GriesemannDel Piero - Western Star  
 Anna SimonssonMarion af Källstad    
 Caroline UneusRoderik - Mowgli  
 
till toppen

Klass 12 - Dressyr Medelsvår B:3 Preliminär
DM Klass Senior
Sponsras av Vimmerby Foder
11 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Ann Karlsson
Domare C: Åsa Berg
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Emmelie KarlssonBritannia 32732768,125
 Kyra KyrklundBriar - May Sherif1 
2Jennifer SvenssonTwiligt 1062 31831866,250
 PCM van SantenFlemming - Purioso2 
 
3Emelie JönssonAston Martin 31731766,042
 Ilse HellCalido I - Lauries Crusador xx3 
4Helene LiljenbergWeltfhyr LH 30330363,125
 Christina JohanssonWeltman - Stanford4 
5Jennifer SvenssonSpiderMan 30230262,917
 Rigmor och Johnny SvenssonPrestige - Master5 
6Jennie KjellgrenLivingstone 30130162,708
 Sven PleumerLagoheidor - Rolando6 
7Daniela JohnssonBoss 27827857,917
 Christer HagströmBriar - Stanford7 
 Jenny ChristenssonAmfhyr LH    
 Christina JohanssonBernstein - Maraton  
 Maria JungerstamSasha    
 Maria JungerstamDe la Gardie - Chirac  
 Ida BofeldtKilkenny    
 Therese & Magnus Hansson, SkurupWarsteiner - Maraton  
 Lotta HolmbergGabacho    
 José Garcia CastilloOkänd - Okänd  
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport